Casa judeteana de pensii Vrancea

Casa Județeană de Pensii Vrancea

Comunicate

COMUNICAT PENTRU ELEVI SI STUDENTI BENEFICIARI DE PENSIE DE URMAS

Proiectul de Lege privind sistemul public de pensii

Anexa 1

Anexa 2

Anexa 3

Anexa 4

Anexa 5

Anexa 6

Anexa 7

Anexa 8

SCHIMBAREA CALENDARULUI DE PLATĂ A DREPTURILOR CARE SE ACHITĂ PRIN INTERMEDIUL CASELOR TERITORIALE DE PENSII

Comunicat Legea 216

Potrivit prevederilor Legii nr. 216/2017 pentru completarea articolului 65 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, persoanele ale căror drepturi de pensie anticipată parțială s-au deschis în perioada 1 ianuarie 2011 – 16 iulie 2016 și nu au îndeplinit condițiile privind acordarea pensiei pentru limită de vârstă până în prezent, pot să depună cereri de recalculare a pensiei anticipate parțiale. Modificarea legislativa consta in reducerea procentului de penalizare pentru fiecare luna de anticipare, functie de perioada de cotizare realizata peste stagiul complet de cotizare prevazut de anexa nr. 5 din lege. Potrivit actului normativ mai sus mentionat, de aceasta recalculare pot beneficia numai persoanele care beneficiaza de pensie anticipata partial si care, pana in luna depunerii cererii - inclusiv, nu au indeplinit condițiile prevazute de Legea nr. 263/2010 pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă Persoanele îndreptățite pot depune – direct sau prin posta - cererea de recalculare a pensiei la sediul Casei Județene de Pensii Vrancea (care va fi însoțită de un cupon de pensie sau act de identitate, in copie), drepturile de pensie astfel recalculate urmand a se acorda începând cu luna următoare celei în care s-a depus cererea.
Va multumim pentru intelegere!
DIRECTOR EXECUTIV,
Ec. Adrian JURAVLE

Precizarii privind plata pensiei aferente lunii Decembrie , 2017

Informare privind plata pensiilor anticipate pentru luna Aprilie, 2017